Inkaya'dan Tavsiyeler

Bodrum’da Gezilmesi Gereken Yerler

Bodrum, Enfes koyları, eşşiz güzellikteki doğası, kendine özgü mimarisi, küçük balıkçı köyleri ve hareketli gece hayatıyla Türkiye’nin yıldızı her daim parlayan bu tatil beldesine unutulmaz bir vakit geçirmeniz ve güzel anılarla dönebilmeniz için gezmeniz gereken 10 yeri sizin için listeledik.

1 – Bodrum Kalesi

St. John Şövalyeleri tarafından 1402 yılında küçük bir yarımada üzerinde inşa edilen Bodrum Kalesi, Ortaçağ’dan kalma en iyi korunmuş kalelerden birisi olmasıyla ünlü. Kalede bulunan kulelerin masmavi Ege Denizi’ne bakan manzarası ise kesinlikle nefes kesici. Benzersiz sualtı hazinelerine ev sahipliği yapan ve Uluburun Batığı ile Serçe Limanı Batığı gibi önemli buluntuların sergilendiği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de Bodrum Kalesi’nin içinde yer alıyor.

2 – Gümüşlük

Küçük bir balıkçı kasabası olan Gümüşlük, antik Mydos kentinin kalıntıları üzerinde kurulu. Kasabanın Gümüşlük Koyu ve Tavşan Adası’na bakan manzarası huzur verici. Gümüşlük’ün bu kadar popüler olmasının asıl sebebi ise hemen denizin dibinde yer alan ve en ünlüleri Mimoza ile Aquarium olan balık lokantaları. Eğer deniz ürünleri yemekten sıkılırsanız, köy kahvesindeki köfte ekmeğin tadına mutlaka bakmalısınız. Akşamüstü ise rotanızı günbatımının Bodrum’da muhtemelen en iyi izlendiği yer olan Limon Cafe’ye çevirmelisiniz.

3 – Yalıkavak

Bodrum’un bir başka popüler sahil kasabası olan Yalıkavak’ta yapacak şeyler saymakla bitmez. Havva Ana’nın yerinde lezzetli bir köy kahvaltısı yapabilir, en ünlüleri Dodo, Xuma ve Sebastian olan beach club’lardan birinde hem denize girip hem de çalan müzikler eşliğinde eğlenebilir, akşamüzeri sahilde ya da dünyanın en marinalarından birisi olarak kabul edilen Palmarina’da önce bir yürüyüş ve alışveriş yapabilirsiniz. Tabii Yalıkavak’a kadar gitmişken, çarşıdaki Kavaklı Köftecisi’nde köfte yemeden dönmek de olmaz.

4 – Barlar Sokağı

Merkezde, çarşının tam göbeğinde yer alan Barlar Sokağı’ndaki kafe, pub ve barlarda eğlence sabahlara kadar devam ediyor. Tabii mekan sayısı o kadar çok ki, hangisine gideceğinize karar vermek oldukça zor geliyor. Sakin takılıp, arkadaşlarınızla sohbet ederek, Bodrum Kalesi’nin manzarasına nazır içkilerinizi yudumlamak için Cafe del Mar’a, rock müzik için Rock Kule City’e, canlı müzik için ise Mandalin’e gidin. Bodrum’un en eski barları olan Körfez Bar ile Adamik’i de atlamamak lazım. Gecenin kapanışı ise artık bir gelenek olduğu üzere Mavi’de yapılmalı.

5 – Göltürkbükü

Türkiye’nin St. Tropez’si diyebileceğimiz Göltürkbükü, Gölköy ve Türkbükü mahallelerinden oluşuyor. Yatlar için doğal ve güvenli bir liman olan Göltürkbükü’nde çok sayıda lüks otel ve villalar ile sahil boyunca birçok beach club ve şık restoran yer alıyor. Belde, yaz ayları boyunca modellerden dizi oyuncularına, pop yıldızlarından sporculara kadar çok sayıda ünlünün akınına uğruyor.